-
|
...to przedsięwzięcie mające na celu przybliżenie fanom gry Microsoft Train Simulator pewnego charakterystycznego klimatu panującego w Polsce jeszcze pod koniec XX wieku na liniach wąskotorowych o prześwicie toru 750 mm.

Na stronie zamieszczane będą dodatki do MSTS związane wyłącznie z torem o prześwicie mniejszym niż 1435 mm. Na dzień dzisiejszy strona zawiera jedną fikcyjną trasę do gry, oraz zadania i tabor konieczny do ich uruchomienia. W przyszłości planowana jest oczywiście rozbudowa o kolejne lokomotywy i wagony charakterystyczne dla polskiego toru wąskiego. Oczywiście strona jest otwarta dla innych twórców taboru, zadań, czy innych dodatków, pod warunkiem że dotyczą one toru wąskiego ;-) Kolorem czerwonym w poszczególnych działach oznaczone są nowości.


-

2021-04-06 - W związku z licznymi zapytaniami:

Trasa oraz tabor i zadania dostępne na stronie NIE SĄ dostosowane do uruchamiania w środowisku nowego symulatora OPEN RAILS. Prace nad dostosowaniem są w toku - natomiast autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy podczas uruchamiania zawartości strony w tym symulatorze. O postępie prac będziemy informować na bieżąco - efekty będą dostępne tu na stronie jako osobne pliki.


2017-12-26 - Ostatnia poprawka do trasy

I oto rok po zapowiedzi - obiecana ostatnia (choć pewnie oczywiście znajdzie się przysłowiowy jeszcze jeden błąd) wersja trasy - nr 3.2, w której dołożono wszelkich możliwych starań i przeprowadzano wnikliwe testy w kierunku usuwania błędów.

Kolejne aktualizacje dotyczyć będą już tylko zadań i taboru, ponieważ z powodu licznych obowiązków pozasymulatorowych lista modeli oczekujących na publikację jest nadal taka jak poniżej. Autorzy pozostają z nadzieją na więcej czasu dla MSTS w 2018 roku...


2016-12-26 - Aktualizacja paczki brankardów

Niestety codzienne obowiązki wzięły w tym roku górę... niemniej po długiej nieobecności, czas na drobną, świąteczną aktualizację.
Z nadzieją że autorzy w 2017 roku będą mogli poświęcić więcej czasu na MSTS, aktualizacja zestawu wagonów pocztowo-bagażowych. Wagony te, jako ostatnie, doczekały wreszcie wymiany wózków trakcyjnych i zestawów kołowych. Ponadto włączono do zestawu wagon ratunkowy S oraz uzupełniono paczkę o brankard z Krośniewickiej Kolei Dojazdowej.

Wkrótce kolejne uzupełnienia - w tym jeszcze jedna (już ostatnia!) poprawka do trasy.

Kolejne aktualizacje dotyczyć będą już tylko zadań i taboru, ponieważ na ukończenie i publikację nadal oczekują następujące modele:

- lokomotywa Wls75 z zestawem wagonów - wózków kłonicowych Sld i Sldh
- spalinowy zespół trakcyjny A20D-P serii PKP Mbxd2 + Bxhpi (prod. zakł. 23 August)
- wagon motorowy Mbd1 (prod. ZNTK Lisewo)
- lokomotywa Ls600 prod. Pemal Malbork, na tor 600mm.


2016-01-07 - Zima w pełni...

...więc wagony 1Aw wreszcie doczekały się uruchomienia ogrzewania.
W dziale wagonowym do pobrania wersje z dymiącymi kominkami pieca CO.2016-01-01 - Nowy Rok - nowy tabor trakcyjny!

Premiera zestawu 3 lokomotyw typu L30H serii PKP Lyd2, oraz kolejnej łatki do trasy.
Ponadto nowe zadania, w liczbie już 74!

W zamierzeniu twórców wersja 3.1 to docelowe opracowanie trasy BKD (chyba że w myśl wspomnianego już Prawa Nieskończości znów pojawią się rzeczy które można lub trzeba poprawić...)

b>Szczęśliwego Nowego 2016 Roku życzy dyrekcja Bukowieckiej Kolei Dojazdowej.2015-09-30 - poprawka paczki zadań

Naprawiono błąd w zadaniu 45. uniemożliwiający jego uruchomienie.
Trwają prace przy ostatecznej wersji trasy, oraz pakiecie trzech lokomotyw serii Lyd2 (L30H)!


2015-01-05 - Poprawka, czyli wersja 3.01

Oczywiście w myśl Prawa Nieskończoności Lubarskiego ("Zawsze jest jeszcze jeden błąd"), poprawki były nieuniknione...
Z nowym rokiem w dziale Trasa-download do pobrania łatka zawierająca jedną przeoczoną teksturę, oraz likwidująca kilka niedziałających przejazdów drogowo/kolejowych - tym razem samochody zatrzymują się już prawidłowo....


2014-12-26 - I oto jest!

Zamiast obiecanej wersji 2.2, po wielomiesięcznej pracy z doskoku, najczęściej w godzinach urągających tzw. zdrowemu trybowi życia, przyszedł czas na premierę nowej, ale już pełnoprawnej trzeciej wersji naszej trasy.

Nie da się ukryć, że głównym powodem takiego kroku była konieczność gruntownych porządków po potężnej awarii bazy danych torowiska, awarii która wymusiła zmianę niemal wszystkich tzw. numerów ID peronów oraz bocznic. Dlatego też, autorzy oferują pomoc przy przerabianiu zadań użytkowników, z poprzedniej wersji trasy na nową.

Co nowego? Mamy osiem nowych zadań, liczne poprawki otoczenia, kilkadziesiąt nowych obiektów, a przede wszystkim dwa nowe miejsca w które można wjechać: jednostkę wojskową ukrytą w górach, oraz ekologiczną, tzw."unijną" biogazownię schowaną za jednym z folwarków.

W związku z budową biogazowni rozbudowie uległ zestaw odkrytych wagonów towarowych (włączono do niego wagony Wddxh o poszyciu blaszanym), mamy też poprawki ustawień reflektorów w lokomotywach Lxd2 oraz SM42, oraz nową wersję zestawu dodatków do urozmaicania zadań.
Razem z trasą zmianie uległy także pliki pdf z fikcyjną historią, oraz instrukcja obsługi.

Autorzy niniejszym udają się choć trochę poświętować premierę, bo już za progiem nowe dodatki - w kolejce do sprawdzenia i publikacji oczekuje jeszcze kilka zadań...


2014-12-02 - Trwają ostatnie przygotowania przed planowaną jeszcze w tym miesiącu aktualizacją trasy...

...ale w ferworze prac nie zapominamy o drobiazgach. I oto kolejny dodatek, pamiątka z niedawnej imprezy na Przeworskiej KD: zmodernizowana węglarka typu 69W.

A my wracamy do prac w terenie...


2014-09-27 - Po wakacjach ruszamy do pracy - powstało sporo poprawek, sporo nowości oczekuje na opublikowanie...

...ale po kolei. Na początek drobiazg: drobny repaint oraz poprawki fizyki ruchu i właściwości trakcyjnych naszego najmniejszego i najsłabszego pojazdu, lokomotywki Deutz DL1 OME 117f.

Informacyjnie: trwają prace przy aktualizacji trasy do wersji 2.2 - gdzie np. wreszcie można będzie wjechać na teren jednostki wojskowej w Zagórowie. Ponadto na publikację oczekuje kilka kolejnych zadań oraz poprawek taboru.
Ale to już niedługo...


2014-05-02 - Na Święto pracy i długi majowy weekend...

...i po długiej przerwie wreszcie publikacja, tym razem poczwórna!
W kolejności instalacji:
1) Aktualizacja trasy do wersji 2.1 - usunięto prawdopodobnie wszystkie błędy, ponadto dodano kilkadziesiąt nowych obiektów, w tym rosyjski pack traw,drzew i krzewów.
2) Nowa wersja transporterów do wagonów normalnotorowych, z poprawioną fizyką ruchu oraz zmienionym nazewnictwem plików. Dodano wagon normalnotorowy Zaes! Szczegóły w załączonej instrukcji.
3) Drobne poprawki lokomotyw serii Wls 150 (Lyd1) - szczegóły także w załączonej instrukcji
4) I na pięciolecie istnienia strony pięć nowych zadań - teraz wszystkie (już 60!) zebrane są w jedno archiwum.


2013-09-22

Trwają prace przy kolejnej aktualizacji (o których szerzej na forum 750mm.pl),a przy tej okazji poprawka drobnego błędu, który przez przeoczenie zakradł się do konfiguracji dwóch lokomotyw normalnotorowych. Wdrożono postępowanie wyjaśniające, winnego wykryto i pouczono, a poprawiona wersja 1.11 - jest do ściągnięcia w dziale z taborem normalnotorowym.

2013-08-29 - I jeszcze jedno zadanie wakacyjne.

Zadanie nr 55 jest niejako "zaległe" ponieważ pomysł ten pojawił się już dość dawno, niemniej wreszcie doczekał się realizacji. Tym razem trzeba przesłać próżny skład wagonów osobowych z Bukowa do Szczytnisk i dziś Ty przyszedłeś w Bukowie do służby jako pierwszy.
Jest noc z soboty na niedzielę, 15 VIII, godzina 3:30. To będzie trudny weekend...

2013-08-15 - Z racji upalnego lata pora na zadanie typowo turystyczne.

Autorem tegoż jest debiutujący w tej roli kolega Marek O., a poprowadzimy pociąg, uwaga... pospieszny! kursujący tylko w wakacyjne weekendy z Bukowa do Rudnik Zdrój. Pociągi pospieszne na wąskim torze w historii zdarzały się kilkukrotnie, choćby na Kolejce Mareckiej, czy na Żuławach, gdzie po koniec lat 70-tych kursował tzw."Jantar Express"... A teraz jest godzina krótko przed 10:00 rano, a temperatura powietrza już wynosi prawie +30'C. Zapowiada się kolejny niezwykle gorący dzień...

Kol. marar na forum 750mm.pl zwrócił uwagę na problem ze "znikającą" drogą obok stacji w Zniczu. Poprawka likwidująca tę usterkę (występującą nie tylko w BKD,ale np. także w amerykańskich trasach z serii Whitefish) dostępna jest na www.thetrain.de, sama usterka natomiast wynika z drobnego błędu w dodatku Xtracks i zostanie usunięta przy następnym update trasy.

A skoro jesteśmy w tematach wypoczynkowo turystycznych, to autorzy udają się właśnie na zasłużone wakacje. Do zobaczenia we wrześniu!
2013-08-07 - Aktualizacji wagonowych część druga:

1) Aktualizacja pakietu odkrytych wagonów towarowych typu 60w/2, 69W, platform oraz cystern:
- poprawiono bryły 3d oraz mapowanie tekstur, wymieniono wózki, sprzęgi oraz zestawy kołowe,
- rozszerzono zestaw o nowe modele: platformy załadowane pozbrukiem,materiałami budowlanymi w paletach,przewodami energetycznymi w bębnach, oraz wapniarkę na bazie wagonu 60w/2,
- włączono do zestawu model platformy Pddxh załadowanej cegłami (dotychczas dostępny jako osobne archiwum),
- urealniono fizykę ruchu, działanie układów hamulcowych i opory toczne wszystkich wagonów.

2) Aktualizacja pakietu wraków węglarek 69W - poprawki brył 3d oraz wymiana zestawów kołowych, wózków i sprzęgów.

3) Aktualizacja zestawu wagonów krytych typu 68w i 72w - nowy model wagonu 72W w kolorze zielonym, wykolejony wagon 68w, oraz ujednolicenie nazw wagonów widocznych w edytorze zadań.

4) W dziale wagonowym,na razie skromny pakiet "elementów dodatkowych" do zadań - w przyszłości przewidywana oczywiście rozbudowa...

5) Nowe zadania, 52. i 53. - z wykorzystaniem modeli wymienionych wyżej. Tym razem czeka nas m.in. długie i monotonne rozwożenie wapna pocukrowniczego po okolicznych gospodarstwach,czyli typowa praca kolei wąskotorowej..

Z powodu kłopotów w administrowaniu, dla nr-ów od 1 do 50 likwidacji ulega download każdego zadania z osobna. Zadania te będą nadal dostępne, zostały zebrane w jedno archiwum zip, natomiast dla kolejnych zadań od 51 wzwyż, zachowane będą poprzednio obowiązujące zasady. Ponadto zadania kolejno ponumerowano także w tytułach( podziękowania: DeMoN)

UWAGA! Nowa, szczegółowo dopracowana fizyka ruchu wagonów (zwiększenie oporów tocznych oraz bezwładności wagonów, osłabienie siły hamującej) wymaga o wiele większych niż dotychczas umiejętności od maszynisty! Szczególną uwagę należy zachować podczas prowadzenia pociągu na szlaku pomiędzy Podwyżem a Zagórowem, o trudnym profilu górskim.

W przygotowaniu kompleksowa aktualizacja zestawu wagonów normalnotorowych na transporterach oraz brankardów.

2013-06-05 - Po dłuższej przerwie wypełnionej pracami przy taborze:

1) Nowa wersja zestawu znormalizowanych wagonów krytych typu 68w i 72w:
- poprawiono bryły 3d oraz tekstury, wymieniono wózki i zestawy kołowe. Rozszerzono zestaw o nowe modele, dodano wersję z otwartymi drzwiami i widocznym w środku ładunkiem. Urealniono fizykę ruchu i opory toczne wagonów.
2) Nowe wersje wagonów osobowych typu 1Aw:
- zmieniono logo BKD na jednym z modeli, urealniono fizykę ruchu i opory toczne.
W obu powyższych aktualizacjach nowe pliki konfiguracyjne opracował jak zwykle Slowblow33.
3) Nowe wersje taboru normalnotorowego - bardziej szczegółowe modele lokomotyw i wagonów, poprawki konfiguracji świateł - nadesłane przez DeMoNa


2013-03-31 - Niestety nadal mamy zimę tej wiosny, a ponieważ symulator ma możliwie wiernie oddawać rzeczywistość, to mamy nowe zadanie, już nr 51, z warunkami pogodowymi dokładnie takimi jakie właśnie panują... Zima nie odpuszcza, a my trochę pojeździmy naokoło Bukowa...
2013-03-03 - Kolejna aktualizacja, tym razem drobna, podczas prac nad poprawkami taboru z rozpędu zmieniony został plik ncleantrack1.ace, odpowiadający za wygląd podkładów i podsypki toru. Powiększona została jego rozdzielczość (do 1024x1024) i dodano mipmapping usuwający denerwujący efekt "migotania" toru z większej odległości.
Do pobrania w dziale "Trasa - Download".
2013-02-09 - Na 4-tą rocznicę uruchomienia www.bkd.trainsim.pl serdeczne podziękowania dla Nemesisa za hosting na serwerach trainsim.pl, oraz jubileuszowe, już 50-te zadanie, a w nim...nic nietypowego. Zwykły majowy wieczór na trasie, 1,5h jazdy Lxd2, trochę manewrów, dzień jak codzień...

2013-01-30 - I oto zapowiadany zestaw 3 lokomotyw Wls40/50:
model: Werad(Melus89), fizyka ruchu: SlowBlow33, repainty i kabina: brood.k. Do tego update zadania 49, z wykorzystaniem tych właśnie lokomotyw. Czas zacząć eksploatację torfowisk na szerszą skalę.

2013-01-16 - Witamy w nowym roku! I znów kilka drobiazgów:
- kolejne nowe, 49. zadanie, czyli przedwiośnie,porządki i półtorej godziny jeżdżenia na całej sieci kolejki torfowej... Zawiera także mały update "pogodowy" do trasy - należy w tym celu podmienić jeden plik w folderze "BKD2/Envfiles" na plik załączony do zadania.
- w związku z tym, aby nie było nudno: update, repaint (drugi model) oraz nowa realna fizyka ruchu lokomotyw GLs30, tu tradycyjnie spisał się niezawodny kol.SlowBlow33
Na naszych torfowiskach czas eksploatacji lokomotyw z demobilu powoli dobiega końca...
2012-12-25 - WESOŁYCH ŚWIĄT! - Gwiazdorek trochę spóźniony, ale za to dość bogaty: Jedno nowe zadanie autorstwa budzika74 - w którym cofamy się do lat 90-tych i początków działalności BKD już na własnym rozrachunku... A do tego nowa, poprawiona wersja pakietu lokomotyw Wls150: repaint z nowymi dźwiękami, poprawioną motoryką, prawidłowo działającymi hamulcami oraz animowanymi manometrami w kabinie!

2012-11-25 - Z okazji Dnia Kolejarza życzymy wszystkim kolegom (realnym, wirtualnym, normalno- i wąskotorowym) dużo zdrowia i pomyślności w codziennych zmaganiach z kolejową rzeczywistością.
A w prezencie kolejne, 47. zadanie. Z nieprzewidzianym zdarzeniem już na samym początku...

2012-11-18 - Ponieważ dawno nic się nie pojawiło - znów nowe, już 46. zadanie, typowe dla pory roku którą właśnie mamy...

2012-09-05 - I wreszcie kolejna, długo oczekiwana aktualizacja!:
1) nowa wersja packu lokomotyw Lxd2
(z pełnym wykorzystaniem możliwości patcha BIN, opracowaną na nowo fizyką ruchu oraz nowymi -realnymi- dźwiękami)
2) w związku z tym, zmienione niemal wszystkie zadania
(dla ułatwienia w dziale zadań zamieszczono zadania od 1 do 45 spakowane w jedno archiwum .zip)
3) i jako mały,acz konieczny bonus do zadania 12, w dziale taboru przemysłowego nowa wersja zestawu koleb cegielnianych. 4) oraz krótka instrukcja obsługi lokomotywy Lxd2 w "Pomocach naukowych". Miłej zabawy!

2012-08-05 - Uwaga! Bieżącej pomocy związanej z BKD można zasięgać w odpowiednim temacie na forum 750mm.pl,oraz przez formularz kontaktowy w dziale "Kontakt"

2012-06-24 - Tym razem większa aktualizacja: w dziale taborowym: brankard ratunkowy S, rozszerzenie pakietu wagonów gospodarczych W.
Do tego kolejne, 45. zadanie z ich wykorzystaniem!

2012-05-29 - Zbliża się lato, Bukowiecka Kolej Dojazdowa uruchomiła kursy sezonowe. Połączenie Myszewa, Lubieszewa i Rudnik Zdroju co roku cieszy się sporą popularnością.
I tych pociągów dotyczy nowe zadanie 44.

2012-05-23 - Nowe, 43. zadanie: dziś niestety smutne zdarzenie... Zapadła ostateczna decyzja o likwidacji szlaku Wielkopole - Zieleniew. Trzeba po raz ostatni pojechać tam i pozabierać wszystkie napotkane wagony, zanim odkrywka węgla brunatnego przetnie tor pomiędzy Sowicami i Ruszkowem.. Rozbiórka toru ruszyła dzień później...

2012-05-04 - Praca, praca, praca... Zadanie nr 42 nie jest trudne, ale zmrok i ulewny deszcz nie ułatwiają pracy. Kampanię buraczaną w 2002 pracownicy BKD do dziś wspominają jako wyjątkowo uciążliwą...Autorem zadania znów jest kol.budzik74

2012-05-03 - Kolejne 41. zadanie trwa długo i jest skomplikowane,
ze zmianą kategorii pociągu i trudnymi manewrami w połowie służby..
Tym razem trudności przysporzył kol. budzik74.

2012-05-01 - W Święto Pracy - praca...
I jedno nowe, trochę nietypowe zadanie... Ciężki wagon Gags, wywrotne transportery i kiepski stan toru - uda się, nie uda?

2012-04-17 - w dziale Download do pobrania Wykaz Ostrzeżeń Stałych dla BKD, opracowany przez Slowblow33, oraz oryginalny skan Służbowego Rozkładu Jazdy PKP z 1990, ze schyłkowego okresu eksploatacji sieci kujawskich wąskotorówek przez PKP.

2012-04-09 - Długo oczekiwana druga odsłona trasy i nowa wersja strony...
Witajcie po długiej przerwie...
Trasa jest od razu w wersji 2.01 (TDb serial 6172) - ponieważ już po załadowaniu na serwer wyskoczyły jeszcze drobne niedopatrzenia, które niezwłocznie poprawiono. Nowa odsłona zawiera dodatkowe 16 km toru, usunięto praktycznie wszystkie błędy, doszły 4 nowe zadania (nr 36-39), oraz update packu transporterów Tw6a, zmieniono także szatę graficzną strony na łatwiejszą w obsłudze.. W razie znalezienia ewentualnych błędów prosimy o kontakt a póki co, życzymy szybkiego transferu przy ściąganiu naszej całorocznej pracy oraz szerokich (mimo że wąskich) wirtualnych torów!


2010-12-23 - Uzupełnienie taboru: wagon 1Aw w malowaniu oliwkowym. Pojazd wzorcowy ( nr 1650 ) złomowano w 1981 roku..
2010-08-21 - Zadanie 35 - skoro na BKD pojawił się wagon z cegłami, kol. Budzik74 jak zwykle niezawodnie podesłał zadanie z tym właśnie wagonem w roli głównej.
2010-08-08 - W nawale obu prac zawodowych mały update do packu wagonów towarowych - wagon platforma Pddxhp z cegłami. Postępują prace przy edycji trasy do wersji 2.0 - premiera planowana na koniec 2010 roku..
2010-04-02 - Poprawki i nowe wersje zadań: 2, 3, 11, 13, 17, 23, 27, 28, 29 i 31. Autor: budzik74
2010-02-28 - Poprawiono zadanie 16 - autor poprawki: budzik74
2010-02-21 - Zadanie 34 - BKD zmaga się ze śniegiem..
2010-02-16 - Nowe zadanie (nr 33) dla GLs30, znów kolejka torfowa na topie.
2010-02-14 - Pług odśnieżny, fikcyjny repaint na bazie pługu "śmigielskiego"
2010-02-13 - Nowa lokomotywka torfowa: Gls30 produkcji ZREMB Gliwice
2010-01-11 - I znów nowe zadanie, nr 32.Tym razem mierzymy siły na zamiary, Lyd1 kontra Eaos na transporterze...
2010-01-10 - W dziale "Trasa-Download" poprawka do wersji 1.1 BKD, m.in uzupełniająca zimowe tekstury.
2010-01-01 - Na nowy 2010 rok - Update BKD do wersji 1.1, nowe zadania i uzupełnienia taborowe.
2009-09-28 - I zadanie 27,tym razem odbiór pustych wagonów na transporterach.
2009-09-10 - Zadanie 26,tym razem manewry w cukrowni.
2009-08-23 - Kolejne zadanie[nr25],ściągamy z trasy pociąg z uszkodzoną lokomotywą...
2009-08-06 - Poprawka wraków węglarek,uzupełniono brakujący plik BKD69w-Wrak.wag
2009-08-04 - Pierwsze zadanie w cegielni Rudnicze! autor:budzik74
2009-07-28 - Po dłuższej przerwie - nowe zadanie -nr 23-
2009-07-17 - Lokomotywy Lxd2 wersja 1.1
2009-06-18 - Informacyjnie: trwają prace nad patchem trasy BKD do wersji 1.1
2009-03-31 - Prace trwają nadal: koleba do gliny - wersja próżna i załadowana
2009-03-21 - Pierwszy dzień wiosny - kolejne nowe zadania
2009-03-16 - Poprawka wraków węglarek, oraz zadanie z ich wykorzystaniem
2009-03-12 - Kolejne zadania...
2009-03-08 - Uzupełniający tabor 1435mm, nowy dział z zadaniami
2009-03-07 - Drezyny motorowe Doc, lokomotywa Diema DL6
2009-03-04 - Wagon pasażerski Bxhpi typu 1Aw
2009-02-25 - Transporter Tddyyhp (Tw6a)+ "ładunek"
2009-02-16 - uruchomienie downloadu: podstawowy tabor wąskotorowy
2009-02-12 - uruchomienie strony

Copyright by Bukowiecka Kolej Dojazdowa sp.z o.o.

Szablon strony: Sliffka